czwartek, 18 lipca 2013

Jak napisać pracę magisterską?- konspekt

Szybkie napisanie pracy magisterskiej to marzenie każdego studenta. Nie wiem jak wy, ale ja nie cierpię przekopywać się przez tony literatury, którą mam zamiar zawrzeć w bibliografii.
Pisanie pracy magisterskiej zostawiłam sobie na wakacje, żeby ani sesja ani zajęcia na uczelni mi nie przeszkadzały.
Aby stworzyć pracę magisterską podzieliłam tworzenie jej na poszczególne etapy a każdy z nich opiszę w oddzielnej notce. Zacznijmy od konspektu.

Konspekt to ramowa konstrukcja naszej pracy magisterskiej. Musimy zastanowić się, co chcemy w niej zawrzeć.

1. Streszczenie

Standardową częścią jest wprowadzenie. Czytelnik naszego dzieła powinien wiedzieć, o czym będziemy pisać. Jeżeli praca będzie zawierać jakieś badania, musimy określić, jakie narzędzia będziemy w niej wykorzystywać. 

2. Część teoretyczna 

Po wprowadzeniu następuje część teoretyczna, w której  określimy założenia teoretyczne naszej pracy. Przy tworzeniu tej części warto przyjrzeć się tematowi naszej pracy.

Jeżeli nasz temat brzmi: Sposoby spędzania wolnego czasu przez dzieci w wieku przedszkolnym to powinniśmy w pracy określić:

-Czym jest czas wolny.
-Informacje na temat dzieci w wieku przedszkolnym i przeważającej aktywności, które wykazują.

3. Część praktyczna

W części praktycznej określamy jaką metodę będziemy wykorzystywać w badaniu.
Określamy również cechy naszej grupy badawcze: płeć, wiek, cechy ze względu na które je podzieliliśmy.

Określamy również cel badania i hipotezy, które chcemy zweryfikować. 

To również miejsce, gdzie definiujemy zmienne w naszym badaniu. Czasami trudnością może być rozdzielenie dwóch pojęć: zmienna zależna oraz zmienna niezależna.

Zmienna niezależna to jest ta zmienna, którą manipulujemy w badaniu- jest zależna od nas. Wpływamy nią na zmienną zależną.Przypuszczamy, że ma ona jakiś wpływ na naszą zmienną zależną.

Zmienna zależna to zmienna, która zmienia się pod wpływem zmiennej niezależnej.

Przykład

Badamy wpływ kawy na poziom senności. Pijemy najpierw jedną filiżankę, później drugą i obserwujemy jak zmienia się poziom senności. Oczywiście inną sprawą jest poprawność metodologiczna badań, bo tak naprawdę nie jesteśmy w stanie udowodnić, że poziom senności jest zależny od ilości filiżanek kawy. Ale to już inna sprawa. Istotne jest tutaj to, że zmienna zależna to ilość filiżanek, które wypijemy a zmienna niezależna to poziom senności.

Dzięki zmiennym zależnym i niezależnym możemy zweryfikować postawioną przez nas hipotezę.

4. Podsumowanie

Po przeprowadzeniu i weryfikacji hipotez powinniśmy w krótki sposób przedstawić wyniki naszej pracy, co się sprawdziło a co nie. Zawieramy wnioski oraz pole do dyskusji.

5. Bibliografia

Nieodłączną częścią pisania pracy magisterskiej jest bibliografia czyli spis literatury, z której korzystamy. Poświęcę osobny wpis na sposoby wyszukiwania potrzebnych książek. Ważne jest, żeby zawierać w bibliografii wszystkie pozycje, z których korzystaliśmy. Na pewno nie chcielibyśmy być oskarżeni o plagiat.

Konspekt pomaga nam w pisaniu pracy magisterskiej. Możemy wtedy punkt po punkcie opracowywać każdą jej część. Oczywiście konspekt pracy magisterskiej to przede wszystkim krótkie kluczowe sformułowania. W zależności od tematu może on różnić się od tego co przedstawiłam.


Następny wpis poświęcę pisaniu części teoretycznej pracy. Mam nadzieję, że pomoże Wam to chociaż trochę w zmaganiach z końcowym etapem studiów.

pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz